26.3.2019
Většina českých velkoměst trpí bytovou krizí, Brna nevyjímaje. Ta se odráží na dostupnosti bydlení a místy až přemrštěných cenách. Na celou věc se podrobněji podíváme ze dvou rovin. Obecné, která se odehrává v celé naší zemi, a místní. Brno má totiž své vlastní specifika na úrovni územního plánu a investičního chování.
Jak prodat nemovitost v roce 2025
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Brněnská specifika
Územní regulace
Každý stavebník ví, že nejméně nákladné je stavět do výšky. Využití stávající infrastruktury (sítí, chodníků, cest,...) výrazně zlevňuje novou výstavbu. Podle realitních kanceláří v Brně by prolomení mohlo pomoci zastavět již stávající budovy, nebo efektivně využít toho mála pozemků, které jsou k dispozici.
Brno by mohlo mít více výškových budov a být zase o něco atraktivnější. AZ Tower zatím stále patří mezi nejvyšší budovu v ČR. Ne však na dlouho. Navíc několik administrativních budov, škol i rezidenčního bydlení tady již máme.
Územní plán
Brno má platný územní plán z roku 1994. Ten je již desítky let opravdu nedostatečný a čeká se na jeho novou verzi. Ta by podle novely stavebního zákona měla být k dispozici v roce 2022.
Brno má aktuálně platný územní plán z roku 1994, který je zastaralý.
Málo bytů na trhu
Brno patří díky vysokým školám a pracovním příležitostem mezi nejoblíbenější města v Evropě. Podle článku v New York Times se řadí díky architektuře a gastronomii mezi TOP místa, která musíte navštívit. To sebou nese zvýšený nárůst turistů, studentů a pracujících lidí nejen v nadnárodních korporacích, které zaměstnávají desetitisíce, ale i jejich rodin.
Dochází následně k tomu, že mnoho lidí investuje do koupě bytu a jeho následného pronájmu. Rozevírají se tedy nůžky mezi dostupným bydlením a ochotou koupit byt na investici.
Brno patří díky vysokým školám a pracovním příležitostem mezi nejoblíbenější města v Evropě.
Obecná rovina
Stavební zákon
Jednou z nejdiskutovanějších věcí spojenou s bytovou krizí je právě stavební zákon. Ten moc neulehčuje developerům ani občanům žádné výrazné zrychlení administrativních procesů a tím výrazně brzdí novou výstavbu. Ta je velice nutná kvůli nedostatků bytových jednostek na trhu. V některých případech se nedodržují ani zákonem stanovené lhůty, ve kterých se má úřad vyjádřit.
Situaci by měl změnit nový stavební zákon, který by nás mohl přiblížit západním zemím. Měl by nastavit jasná pravidla pro schvalování, zkrátit lhůty u příslušných orgánů a nastartovat novou výstavbu.
Situaci by měl změnit nový stavební zákon, který by nás mohl přiblížit západním zemím.
Hypotéky a daně
ČNB zpřísnila pravidla pro žadatele hypoték. Oproti minulým dosáhnou lidé na nižší hypotéku. Zhruba čtvrtina na ni pak nedosáhne už vůbec. Opatření si kladlo šlechetný cíl, jak zabránit přílišnému zahřívání trhu a nezdravému stoupání cen nemovitostí.
Přidejte si k tomu daňovou zátěž na kupujícího, který musí navíc zaplatit daň z nabytí nemovitosti. Pokud si mladí lidé chtějí koupit vlastní bydlení a založit rodinu, musejí mít na svém účtu ideálně:
- 20 % vlastních zdrojů na hypotéku
- 4 % na daň z nabytí nemovitosti + pár stovek tisíc na rezervaci, vybavení a hlavně rezervu
- V případě, že si v Brně chcete koupit byt 3+1 v hodnotě 3,5 mil. Kč měli byste mít k dispozici 1 mil. Kč. A ruku na srdce, kdo to dnes má?
Autor článku: Jakub Hrbáč
Prodáváte nemovitost? Porovnejte si jednotlivé makléře zde.