Průvodce nákupem bytu

Nákup bytu nemusí být zase tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Níže uvádíme 6 kroků pro správný postup při nákupu bytu. Zjistěte, co Vás čeká, vyvarujte se chyb a buďte připraveni na případné nástrahy.

image

1. ROZHODNUTÍ O KOUPI BYTU

Ještě než začnete hledat svůj nový byt, měli byste se pevně rozhodnout, jaký byt budete vůbec hledat (dispozice, velikost, lokalita, cena atd.) a zda máte zajištěno financování. Stanovte si priority. Často se stává, že kupující nejprve jdou na prohlídku bytu, zarezervují si jej a teprve pak začínají vyřizovat hypotéční úvěr. Zde se může stát, že hypotéku kupující nakonec nezíská a přichází tak o rezervační poplatek. Doporučuje se na to jít právě naopak - nejprve se sejít s hypotečním specialistou a zjistit, jaké jsou vaše možnosti.

image

2. VYHLEDÁVÁNÍ BYTU A PROHLÍDKY

Vyhledávání bytů probíhá nejčastěji na realitních serverech na internetu. Byt, který se Vám zalíbil, si prověřte ještě před samotnou prohlídkou. Ptejte se na stav bytu, existenci výtahu, na stav celého bytového domu, jak funguje společenství vlastníků (nebo bytové družstvo), na konečnou kupní cenu či přesnou adresu. Pomocí Google Maps si můžete danou lokalitu projít ještě předním, než dorazíte na prohlídku byt. Ušetříte tak nejenom svůj čas, ale i čas protistrany (realitní kanceláře, fyzické osoby, developera atd.).

 

Pomocí Google Maps se můžete projít danou lokalitou a ušetřit nejenom svůj čas, ale i čas protistrany.

image

3. VYJEDNÁVÁNÍ CENY A PODMÍNEK NÁKUPU BYTU

Další důležitou fází je vyjednávání o podmínkách prodeje bytu. Než podepíšete rezervační smlouvu, je nutné si vyjasnit zejména:

  • jaká bude končná prodejní cena; resp. zda je možná sleva
  • jakým způsobem proběhne složení kupní ceny (notářská, advokátní či bankovní úschova)
  • kdy bude byt volný, resp. kdy proběhne případné předání nemovitosti a podepsání předávacího protokolu
  • za jakých podmínek budete moci odstoupit od smlouvy a jaké budou sankce
image

4. TECHNICKÁ A PRÁVNÍ INSPEKCE BYTU

Než dojde k samotnému nákupu bytu, je nutné prověřit stav bytu a to jak z technického, tak právního hlediska. Zde se s největší pravděpodobností neobejdete bez odborníka.

Technická inspekce nemovitostí odhalí vady bytu a vyčíslí náklady nutné na opravu či rekonstrukci bytu. Právní kontrola bytu může odhalit např. exekuce na prodávajícího či jiné nepříjemné záležitosti, které by mohly zkomplikovat převod bytu.

Při nákupu bytu spolupracujte s odborníky; v opačném případě Vás nákup bytu může přijít velmi draho

image

5. SMLOUVY PŘI NÁKUPU BYTU

Při nákupu bytu Vás obvykle čekají 3 smlouvy. Jedná se o rezervační smlouvu (při nákupu bytu od realitní kanceláře často trojstranná), kupní smouvu a smlouvu o úschově kupní ceny. Při nákupu bytu v novostavbě se často podepisuje i smlouva o smlouvě budoucí kupní. Veškeré smlouvy ohledně nákupu bytu měl zkontrolovat Váš právník.

Nepoužívejte smlouvy stažené z internetu

Podpisem kupní smlouvy se nestáváte majitelem bytu, tím se stáváte až v případě zápisu vlastnického práva na základě návrhu na vklad do katastru nemovitostí. To trvá cca 1 měcíc.

image

6. PŘEDÁNÍ BYTU

Předání bytu včetně podepsání předávacího protokolu je poslední záležitostí při nákupu bytu. Tento krok byste neměli podceňovat, vyvarujete se do budoucna případným sporům s prodávajícím.

Jak sehnat seriózního realitního makléře, který by Vám pomohl s nákupem bytu? Oslovte hromadně stovky realitních kanceláří a vyberte si tu nejlepší.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY