Anuita a nájemné
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Syn nedávno koupil byt. Ještě sedm let by měl splácet anuitu a po splacení mu bude byt převeden do osobního vlastnictví. Při převodu obec,která se podílela finančně na stavbách bytovek vydala potvrzení o tom, kolik peněz musí syn zaplatit bytovému družstvu, kolik peněz musí syn zaplatit na fond oprav a další částka je nájemné, které má povinnost taktéž platit do převodu do osobního vlastnictví, měsíčně , do konce roku 2023. Stejně jako první dvě platby.Předchozí majitel platil za všechny tři položky dohromady 2200 korun. Nic dalšího obci neplatil. Po synovi chce ale obec o 590 korun měsíčně více. Z původní položky s názvem nájemné vznikla položka s názvem splátka hypotéky ( navíc mají špatně spočítaný počet splátek) a objevila se nová položka s názvem nájemné, která zahrnuje správu domu a čistý nájem. Vodné, stočné a veškeré energie syn platí zvlášť. Celková suma, kterou syn má platit obci tím stoupla o 590 korun měsíčně než bylo uvedeno při převodu nemovitosti. Ze tří položek jsou tedy náhle čtyři. Pan starosta ani p.účetní mi nejsou schopni vysvětlit, kde se ona částka vzala a proč ji předchozí nájemník bytu neplatil. Prý budou hledat oporu v paragrafech. Přestože syn platí družstvu splátky úvěru,které jsou schválené ostatními členy družstva, tedy anuitu, obec tvrdí, že se nejedná o žádnou splátku úvěru. Prý se družstvu platit musí. A nájemné k tomu, protože nájemné nemůže být nula. Toť vše, co mi bylo sděleno. Má syn nárok jako člen družstva vidět nájemní smlouvu předchozího nájemce ? Má obec právo manipulovat s výši nájemného, u ktereho není schopna vysvětlit, proč ho chce a proč v takovéto výši? Může si obec stanovit , kolik chce za nájem, když syn platí veškeré energie i fond oprav a splatky anuity zvlášť ? Jak se máme v takovém případě branit? Děkuji za odpověď. Patricie Sassi Vysoké Mýto
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Dobrý den, osobně věřím, že Vás obec nechce připravit o peníze. Přikláním se k možnosti zavedení "fondu oprav", nebo přeúvěrování obcí - tudíž ta nová položka "splátka hypotéky". Zkusil bych to s klidem znovu řešit na družstvu či obci. Přeji hodně štěstí.. :-)
Dobrý den,prodávala jsem takto dvě nemovitosti. Obec nemůže kvůli dotacím byty převést dříve než před dvacetiletou lhůtou,ke které se zavázali, tudíž jimi ani nelze ručit. Koukala jsem teď do předpisu plateb a našla jsem,že jim kromě nájemného po několika letech zavedli částku,kterou přispívají do fondu oprav,což na začástku nebylo. U mého bytu cca 74m2 to dělá 750,- Kč/měc. Logicky se družstevníci domluvili,že by bylo vhodné spořit,aby po 20letech byty sice nebyli jejich,ale bez jediné naspořené částky na opravy a rekonstrukce. Tak se zkuste zeptt,jestli to není to samé. A také došlo k ddělení provozní režie, která byla dříve ve fondu oprav. Moc bytů to nemá,ale přeci jen. Z provozního platí běžné denní věci - úklidové prostředky apod.Tak zkuste zapátrat. Hodně štěstí a ať se synovy dobře bydlí!!!
Dobrý den, osobně vím o jedné nemovitosti, která byla družstevní, získala podporu města a mělo dojít k převodu do osobního vlastnictví. Zatím se tak přes sliby nestalo. Důvodem je, pokud obec podpořila družstevní bydlení, získala zvýhodněný úvěr nebo dotaci od státu, tak není tak jednoduché byty do osobního vlastnictví převádět. Chtělo by to vědět, jak dlouho družstvo funguje, respektive jakého stáří je nemovitost. Dohledat lze samozřejmě vše.
Upřímně, bez hlubší znalosti Vám takto nikdo víc neporadí. Chce to probrat s advokátem, pročíst si zakládající listiny družstva. Pokud převádíte podíl, v podstatě převádíte celá práva a povinnosti tak jak je měl původní člen. Jedná se o přechod členství. Tím pádem máte mít stejné podmínky. Pro družstvo se převodem podílu nic nemění, pouze jméno člena.
Přeji Vám ať se situace brzy vyřeší.