Pronájem pokoje
Dobrý den,
Potřeboval bych poradit. V říjnu jsem si pronajal pokoj v bytě 3+1, ale dodnes jsem nedostal nájemní smlouvu a majitelka mě neustále odbývala s tím, že nemá čas. Platil jsem nájem 3500 KČ měsíčně, včetně energií, s tím, že nebylo vymezeno kolik z toho je čistý nájem. Na začátku jsem zaplatil kauci 3000 KČ, na kterou jsem si nechal podepsat příjmový doklad. Na začátku tohoto měsíce jsem si kvůli problémovým spolubydlícím našel jiné bydlení a oznámil, že se na konci měsíce odstěhuju. Majitelka se samořejmě vykrucuje, že mi kauci nevrátí. Ohání se tím, že jsme se ústně domluvili, že bydlení bude na rok, což není pravda a teď ještě mluvila o tom, že udělá nějaké vyúčtování energií, jedná se o byt v paneláku s centrálním vytápěním a vodou. Mám zaplacený nájem až do konce měsíce. Zajímám mě jaké mám možnosti a na co ona právo. Děkuji.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Dobrý den, je to přesně jak píše kolegyně. Vzhledem k tomu, že nemáte písemnou smlouvu s jasným vymezením plateb, budete se svých práv domáhat velmi těžce. Vše je pouze Vaše tvrzení, proti tvrzení majitelky. Vždy proto žádejte smlouvu písemně nejpozději v den předání předmětné nemovitosti
Vzhledem k tomu, že tři měsíce užíváte část bytu bez písemné smlouvy, vystavujete se riziku nejrůznějších neshod. Stejné riziko nese však i majitelka bytu.
Pokud nejsou podmínky podnájmu jasně definovány a nejsou ani stanoveny cenové podmínky je obtížné shodnout se při předčasném ukončení nájmu na vyúčtování nákladů (jaká část je nájemné a jakou část tvoří poplatky či zálohy na služby).
Tedy rada pro všechny: uzavírejte písemné ujednání o tom, jak a za jakých finančních podmínek budete předmět nájmu (nebo podnájmu) užívat a na co bude případně použita předem složená kauce.
Nový občanský zákoník sice přistupuje benevolentněji k nájemním vztahům, ale pro prevenci řešení neshod je vhodné jasně stanovit všechna pravidla ve smlouvách při zahájení užívání bytu (nebo jeho části).
Dle OZ ústní dohoda je plnatná, ale samozřejmě její dokazování je sporadické. Zlaté české - co je psáno, to je dáno zde platí dvojnásob. Já, v těchto případech, vždy apeluji na lidský přístup a snažím se s klienty vždy najít alespoň kompromis. Sparavedlnost je slepá, pravda a lež nikdy není bílá a černá. S největší pravděpodobností Vás tato nepříjemná zkušenost poučila a příště se jistě těmto nepříjemným zkušenostem vyhnete. V případě, že by jste to opravdu chtěl dotáhnout do konce, doporučuji třetí stranu, která by to řešila za Vás.
Bude zajímavé zjistit jak majitelka vyúčtuje například elektřinu když v panelákovém bytě se jedná o jeden měřící přístroj pro celý byt. Rozložení tepla je možné podle m2 plochy, voda je taky možná podle počtu osob. V každém případě bude těžké dokázat, že jste ústně nic nedomluvili. Příjmový doklad bude asi taky oříšek nakolik nemáte žádnou smlouvu ke které by se uvedená kauce vztahovala. Doporučuji napsat majitelce příjemný a vstřícný dopis ve kterém ji vysvětlíte stav a svou žádost aby jste měl nějaký podklad pro případné řešení na soudě, finančním úřadě a podobně. Majitelka která příjem z pronájmu zatajuje vám jistě vyjde vstříc :-)
Hodně již zde bylo řečeno. Vše je potřeba mít sepsáno ve smlouvě. Pokud by jste měl k dispozici profesionálního makléře, tak je to přesně o úhlech pohledu. Může zde mít nějaká malá provize. Ale jedna věc jsou peníze a dlaší věc jsou čas a starosti, které Vám díky zastupování odborníkem odpadnou. Ale jak již také bylo řečeno, každá zkušenost je dobrá a ve finále i ta špatná je někdy potřeba, aby nás to odrazila k lepším zítřkům.
Pro příště máte alespoň jasno. Bez platné nájemní smlouvy ne!
Podle mého názoru majitelka nesmí zadržovat kauci, pokud jste nezpůsobil žádnou škodu. Protože nebyly opsány ani stavy měřidel a naprosto nelze dopočítat spotřeby energií, není možné ani čekat na vyúčtování, neboť v případě vysoké spotřeby jiného podnájemce, nemůže majitelka požadovat rozdělení dle počtu podnájemníků.
Už bezesmluvní ubytování by v případném sporu mohlo znamenat výhodu pro Vás, neboť zde vyvstává podezření, že paní majitelka záměrně neposkytuje smlouvu o podnájmu části bytu za účelem vyhnout se daňovým povinnostem.
Rozhodně si nemyslím, že byste byl v nevýhodě, doporučil bych obrátit se na právníka, v mnoha případech zhodnocení situace získáte i bezplatně. Otázkou je, zda budete mít v úmyslu vymáhat tuto částku.
Nebudu opakovat co píší kolegové přede mnou, mají naprostou pravdu. Smlouvou se vždy jasně vytyčují práva a povinnosti obou stran, rovněž i průhledné financování a termíny. Z tohoto důvodu fungují realitní kanceláře, aby byly zajištěné, bezproblémové a jasně dané vztahy. Pokud tomu tak není může Vás to stát více než poplatek za zprostředkování pro realitní kancelář za tyto služby nemluvě o prožívaném stresu, který tyto problémy způsobí.
Zde je těžké radit. Jak se říká co je psáno, to je dáno. Nicméně těžko si budete vzájemně dokazovat kolik byla stanovena záloha na služby a jaká byla spotřeba. Doporučuji dohodu a radu napříště vše písemně.