Rezervační smlouva
Po podpisu rezervační smlouvy si prodávající sepisoval návrhy kupní smlouvy sám, jednostranně nevýhodné pro kupujícího, v návrzích stanovoval nesmyslné a pro kupující nepřijatelné podmínky. Z těchto důvodů došlo k marnému uplynutí rezervační smlouvy. Má kupující v takovémto případě nárok na vrácení rezervační zálohy? Děkuji za odpověď. Jirka
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Dobry den, bohužel bez znalosti rozsahu předmětné problematiky ... nelze posuzovat.
Hezky den
Dobrý den, jak píše paní Váňová. Bez znalosti obsahu návrhů atd. těžko radit
Bez znalosti obsahu rezervační smlouvy, kterou jste podepsal lze obtížně odpovědět na váš dotaz. Možná jsou v návrhu kupní smlouvy uvedeny podmínky, které jsou za určitých okolností přijatelné a je třeba pouze "odladit detaily". Uvedená situace určitě vyžaduje posouzení zkušeným právníkem.
Občas se setkávám s prodávajícími, kteří si chtějí smlouvu psát sami. Pokud ovšem jako makléř realizuji prodej tak toto nemohu připustit. V tom je úloha makléře jako třetí strany a smlouvu by vždy měl řešit makléř, nebo jeho advokát. Kupující, nebo prodávající a jejich advokáti někdy připomínkují, ale i tak jde vesměs o velmi jednostranné ujednání a musíme hledat oboustranně akceptovatelné řešení. Kupní smlouva musí být vždy výsledkem dohody obou stran a závažné důvody v kupní smlouvě, by měly být důvodem pro odstoupení kupujícího a vrácení rezervace. To je ovšem otázka, jak toto řeší Vaše rezervační smlouva. Pokud by však nedošlo k naplnění předmětu rezervační smlouvy, šlo by uvažovat o záměrném jednání ze strany prodávajícího a jeho bezdůvodné obohacení, což je samo o sobě napadnutelné.
Dobrý den, v tomto případě v podstatě záleží na obsahu rezervační smlouvy, na tom jaké máte práva jako kupující a co vlastně je i povinností. Je nestandardní když si majitel nemovitosti při prodeji vyžádá rezervační zálohu. Nikdy jsem se s tím nesetkal, pouze v případě RK. Nicméně v tomto případě se dá možná mluvit i o tzv. bezdůvodném obohacení nakolik nedošlo k naplnění podmínek smlouvy a obstrukcím k uzavření kupní smlouvy ze strany majitele ale to musí posoudit soud, jestli smlouva byla pro Vás nevýhodná a v souladu s dobrým mravem. Nevíte jak dlouho tohle dělá a kolik záloh mu již propadlo v jeho prospěch. Pošlete majiteli výzvu doporučeným dopisem ke smírnému řešení v opačném případě podejte prostřednictvím právníka předžalobní upomínku nebo návrh na kupní smlouvu. V každém případě už víte, že zaplatit si profesionála v oboru není jen útrata peněz. Pejska taky dáte léčit odborně při jakémkoliv problému a neléčíte ho doma čajem z pampelišky.
Dobrý den, souhlasím s kolegou. Je třeba si pořádně prostudovat, co jste v rezervační smlouvě podepsal. Myslím si, že už dopředu jste se měli domluvit, kdo bude připravovat kupní smlouva a kde budou složeny finanční prostředky, popř. kdy a za jakých podmínek dojde k jejich vyplacení. Doporučuji najít si zkušeného a profesionálního realitního makléře, který Vás bude zastupovat a hájit Vaše zájmy, abyste se do takovéto nepříjemné situace příště nedostal. Hezký den.
Dobrý den, ano, je potřeba si důkladně projít obsah rezervační smlouvy, kde by měl být alespoň naznačen další postup při vzájemném respektování potřeb a možností obou stran. .Doporučuji neprodleně rezervační smlouvu s návrhem smlouvy kupní od prodávajícího předat právníkovi a situaci řešit...Přeji mnoho štěstí. (Do budoucna rozhodně také doporučuji nemovitost kupovat s pomocí dobrého zprostředkovatele, díky čemuž by se takováto situace něměla stát... )