Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Dobrý den. Prosila bych informaci, zda je nutný souhlas druhého z manželů při prodeji bytu, je-li tento byt dle KN výhradně ve vlastnictví pouze jednoho z nich? Oba tam vedou společnou domácnost. Děkuji za odpověď
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Re: Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Váš dotaz týkající se souhlasu manžela při prodeji bytu se týká KUPNÍ SMLOUVY nebo souhlasu se zástavou pro účely poskytnutí úvěru pro kupující? V případě, že PROKAZATELNĚ nejste vlastníky bytu ve společném jmění manželů, souhlas nebude nutný. Pokud se však týká úvěru na pořízení bytu, bude podpis vašeho manžela nezbytný při návrhu na vklad zástavního práva ve prospěch banky poskytující úvěr.
Re: Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Ano je potřebný souhlas druhého manžela, dnes už tento souhlas vyžadují i banky.
Re: Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Dobrý den, odpovím trochu jinak. Pokud bych od Vás nemovitost kupoval a Vy budete vdaná, vždy budu požadovat souhlas s prodejem i v případě, že druhý z manželů není vlastníkem nemovitosti. Stejně tak postupují banky při poskytování hypotéky, vždy u zástavní smlouvy vyžadují souhlas druhého z manželů i když nemovitost nevlastní. Mohlo by se totiž stát, že si druhý z manželů za měsíc vzpomene a u soudu se bude dožadovat zneplatnění kupní smlouvy. Informace, že pokud koupíte v rámci manželství nemovitost pouze na sebe, že je pouze Vaše, není pravdivá. SJM nezná termín vlastní peníze pro jednoho z manželů, peníze jsou společné. Není v rámci SJM možné koupit nemovitost pouze na jednoho z manželů respektive můžete, ale zápis pouze na Vás nemá žádný vliv. Je to v majetku SJM. Jediná možnost je mít rozdělený majetek.
Re: Souhlas druhého z manželů při prodeji nemovitosti
Dobrý den.
Při prodeji bytu, který je v osobním vlastnictví, je nejpodstatnější ta skutečnost, zda byt spadá do SJM (společného jmění manželů). To, že tam vedete společnou domácnost, je v případě prodeje zcela nepodstatné. Jinými slovy:pokud jste byt nabyli ze společných prostředků po dobu trvání manželství, tak je souhlas nutný a druhý manžel by měl být účastníkem Kupní smlouvy. V případě, že jste byt vlastnila ještě před uzavřením sňatku, souhlas manžela není nutný. A na závěr, pokud jste byt nabyla po dobu trvání manželství a pořídila jej výhradně ze svých prostředků, tudíž nespadá do SJM a souhlas není nutný.
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.