Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Po určitých neshodách jsme se s manželkou bohužel jen ústně dohodli na užívání domu ve společném jmění manželů s tím, že manželka bude užívat 1NP a já přízemí. Jednotlivá patra mají své elektoměry a vodoměry,jsou oddělené pod samostatným a celkovým uzamčením.Mohu moje místnosti pronajmout bez souhlasu manželky? Děkuji. Luděk Černý
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Re: Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Dobrý den, jak píší kolegové. Souhlas je nutný.
Re: Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Dobrý den, bohužel je nutný souhlas obou manželů. Doporučuji udělat notářský zápis o užívání jednotlivých pater nebo tzv prohlášení vlastníka a dům oficiálně rozdělit na dvě samostatné bytové jednotky s podíly na společných částech domu a pozemku. Držím palce pozitivní dohodě. Andrea Kohoutová
Re: Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Dobrý den,
bohužel musí byt souhlas obou majitelů.
Re: Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Při pronájmu bytu bude nezbytný souhlas spoluvlastníků nemovitosti, tedy i spoluvlastníka z titulu SJM, jak uvádí i moji kolegové. Napadá mne však řešení. Vy můžete přijmout někoho dalšího do tzv. SPOLUBYDLENÍ. Spolubydlící může současně s Vámi užívat část bytu za úhradu. V tomto případě by nešlo o pronájem, ale o PODNÁJEM. (viz podnájemní smlouva). Předpokládám, že máte v uvedeném domě trvalé bydliště, v takovém případě nemusíte podle nového občanského zákoníku žádat majitele o souhlas s nastěhováním svého podnájemníka.
Re: Souhlas s pronájmem - společné jmění manželů
Dobrý den, pane Černý,
k Vašemu dotazu; bez souhlasu manželky to takto určitě nepůjde. Jedná-li se o věc, která náleží do společného jmění manželů, pak je pro zajištění její správy včetně rozhodování o tom, kdo bude nemovitost užívat nutno aplikovat ustanovení § 713 a § 714 OZ.
V uvedeném případě, kdy se jedná o uzavření nájemní smlouvě k nemovité věci náležící do společného jmění manželů jde o jinou než běžnou správu, o které hovoří výslovně ustanovení § 714 OZ, když k této je potřeba souhlas obou manželů. V této souvislosti rovněž upozorňuji na skutečnost, že dle zákona by i případné nájemné za užívání nemovitosti náleželo opět manželům společně. Pokud však k uzavření nájemní smlouvy dojde i bez souhlasu manžela, pak je takové jednání platné a vzniká pouze druhému manželovi právo dovolat se neplatnosti takového jednání.
Přeji pěkný den
S pozdravem
Kamil Kůs
[kaktusreality.cz]
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.