Trojstranná rezervační smlouva
Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den,
mám zájem o koupi bytu a v součastnosti vyjednávám s realitní kanceláří podmínky rezervační smlouvy. Ráda bych uzavřela trojstrannou rezervační smlouvu, ale dle makléře dnes vstoupil v platnost zákon č.39/2020 o realitním zprostředkování, na základě ktrého prý trojstranné rezervační smlouvy již sjednat nelze a nabízí nám pouze smlouvu dvojstrannou (zprostředkovatel a kupující).
V daném zákoně jsem ale tuto informaci nenašla, je tedy možné trojstrannou smlouvu uzavřít? Dále jsem našla informaci, že dvojstranná smlouva není právně závazná, jelikož se jí neúčastní všichny vyjednávající strany.
Děkuji.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den, určitě trvejte na trojstranné rezervační smlouvě, abyste měla jistotu, že závazek udělají obě strany dohody. Ve smlouvě pak budete mít jasně stanovené podmínky a časové horizonty prosim vás i prosim prodávajícího. Makléř se na realitní zákon pouze vymlouvá. nenechte se odbýt.
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Makléř si zřejmě vyložil zákon po svém. Bohužel pro něj však nemá pravdu :-)
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den, jestliže je to kvalitní realitní kancelář tak by měla na 100% uzavírat trojstrannou rezervační smlouvu. To co říká pan makléř je mylná informace. Určitě bych trval na všech třech stranách aby se účastnili smlouvy. Škuta Marcel
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Tzv. rezervační smlouva patří mezi smlouvy inominátní (bezejmenné); tedy není upravena v zákoně jako jeden z typů smluv (např. nájemní, kupní). Účastníci takové smlouvy mají poměrně volnost v tom, co si ujednají s ohledem na účel smlouvy. Není-li sjednáno nebo vznikne-li nejasnost v určité otázce, používá se zpravidla analogický výklad zákonných ustanovení, které jsou obsahem a účelem nejbližší. V tomto případě usuzuji na analogii se smlouvou o smlouvě budoucí, neboť jak uvádíte účastníky smlouvy jsou prodávající, kupující a zprostředkovatel. Souhlasím s kolegy, že taková smlouva je pro vás nejbezpečnější. Podle občanského zákoníku je realitní kancelář povinná spotřebiteli nabídnout pro něj to nejlepší řešení. V tomto případě se domnívám, že vám zprostředkovatel nabízí řešení, které je výhodnější pouze pro něj, protože nový zákon o realitním zprostředkování stanovil a zpřísnil podmínky úschovy finančních prostředků určených k plnění z realitní (kupní, nájemní) smlouvy. Dvoustranná smlouva mezi vámi a zprostředkovatelem nabízí analogii se smlouvou o realitním zprostředkování, pro tu zákon také nastavil pravidla, zejména pokud jde o výši zálohy provize, která nesmí být vyšší než 2/3 sjednané odměny zprostředkovatele.
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den,
pan makléř by si měl zřejmě znovu přečíst zákon č. 39/2020 sb. o realitním zprostředkování. Nic takového co Vám řekl v tomto zákoně nestojí. Proto,trojstrannou smlouvu uzavřít lze a já jí vždy doporučuji.
S pozdravem, Budina
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Rezervační smlouvu doporučuji vždy jen trojstrannou - práva a povinnosti pro prodávajícího, kupujícího a závazek zprostředkovatele. Při dvoustranné rezervační smlouvě je uzavřen závazek jen pro kupujícího a zprostředkovatele.
Trojstrannou rs podepisují buď všechny tři strany nebo je zde možnost, že zprostředkovatel ( makléř, realitní kancelář) podepisuje rs "za prodávajícího", protože je zprostředkovatel zmocněn k tomuto kroku zprostředkovatelskou smlouvou (smlouva mezi prodávajícím a realitní kanceláří, makléřem). V tomto případě kupujícím /rezervujícím předkládám i text této smlouvy k nahlédnutí.
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den, v případě , že má avizovaný realitní zprostředkovatel podepsanou zprostředkovatelskou smlouvu související s prodejem nemovitosti a je ochoten tento dokument nabídnout k náhledu není zde potřeba trojstranné rezervační smlouvy. Zprostředkovatel je zde zmocněn zastupovat prodávajícího dle podmínek uvedených ve zprostředkovatelské smlouvě. Nicméně pokud vám tento dokument nechce zprostředkovatel z nějakého důvodu nabídnout ( a těch může být více - třebas i to že žádnou nemá) doporučuji nepodepisovat s tímto zprostředkovatelem žádnou smlouvu bez účasti majitele nemovitosti. V toto případě doporučuji zvýšené obezřetnosti a asistenci advokátní kanceláře. S pozdravem Adam Šimoník
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den, rezervační smlouva by měla být vždy trojstranná, určitě být Vámi, trvala bych na ni. V opačném případě bych se dotázala makléře, co ho vede k tomu, že chce podepsat pouze dvoustrannou. Dle mého názoru je trojstranná smlouva bezpečná pak pro všechny strany a všichni se lépe vyvarují zbytečným komplikacím a dohadům. S pozdravem, Zuzana Sýkorová Šindlerová
Re: Trojstranná rezervační smlouva
Dobrý den, rezervační smlouva by vždy měla být trojstranná a zejména pak mezi kupujícím a prodávajícím za vedlejší účasti realitní kanceláře. Dále by v ní mělo být jasně uvedeno co, a za jakých podmínek se bude dít s rezervačním poplatkem. Vše doporučuji zkontrolovat a případně si vzít na pomoc advokáta, který sice není zdarma, ale ušetří Vám spoustu starostí. Hodně štěstí, Josef Starý