vyplaceni
Dobry den, chtěla bych se zeptat, přítel dostal od rodičů byt, stím, že má vyplatit sestru. My před nastěhovaním jsme provedli rekonstrukci bytu za své finance. O kolik se zveda hodnota bytu, po castecne rekonstrukci? Jsou tam nove stropy, elektrika a voda, nové jádro a úplně nová zděná koupelna misto staré umarkartonové.
Děkuji za odpověď.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Odpovědi na dotaz
Dobrý den, je to přesně jak píše paní Soldánová. Vyplácení bude z hodnoty bytu v době darování. Pokud máte v rodině korektní vztahy, neměl by to být probém
Dobrý den. V prvé řadě předpokládám, že jste si schovali doklady, které souvisejí s částečnou rekonstrukcí (faktury za materiál, práci případné revize, znalecké posudky atd.). Jistě víte i kolik času jste rekonstrukci věnovali, ale toto je vždy diskutabilní položka a většinou se těžko ohodnocuje a druhá strana ji odmítá přijmout. Váš byt neznám a jen tak percentuálně je těžké říci, o kolik hodnota bytu stoupla, vlivem částečné rekonstrukce. Vidím tři možnosti řešení:
1. Domluvit se se sestrou na ceně bytu před rekonstrukcí, porovnáním dřívějšího stavu bytu s obdobnými nabídkami na internetu. Zde je třeba také vědět, že nabídky cen na internetu bývají většinou vyšší, než je pak skutečně uvedeno v kupní smlouvě. Vy pak sestře zaplatíte polovinu takto zjištěné ceny bytu před rekonstrukcí, na které jste se domluvili.
2. Druhým řešením je pořízení znaleckého posudku obvyklé ceny (doporučuji znalce z oboru nemovitostí, který je evidovaný u příslušného soudu), tj. cena, za kterou lze aktuálně na trhu byt po částečné rekonstrukci prodat. Od této ceny pak odečtete náklady, které Vám vznikly s částečnou rekonstrukcí bytu, a vzniklou částku vydělíte dvěma, sestře vyplatíte jednu část.
3. Pokud jste si ale doklady neschovali, objednejte si znalecký posudek, kde bude stanovena i hodnota provedené rekonstrukce. Pro výpočet částky, kterou sestře nakonec vyplatíte, použijete obdobný propočet, jak je uvedeno výše.
Na závěr Vám doporučuji sepsat se sestrou dohodu o vyrovnání, kde bude vše podrobně popsáno, včetně výpočtu vyplaceného podílu, a jejíž součástí budou doklady a posudky, na základě kterých k propočtu došlo. V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem Vám k dispozici.
Dobrý den, není důležité, o kolik se zvedla hodnota bytu po tom, co jste do něj investovali, ale důležité je, kolik činila hodnota bytu v době darování(prodeje) bytu od rodičů. To, že jste poté, kdy už jste byli vlastníky, byt zrekonstruovali, nemůžete započítat do hodnoty. Takže sestru přítel vyplatí z hodnoty bytu před rekonstrukcí. Pokud máte dobré vztahy. Dobré by bylo, pokud by jste z té doby před rekonstrukcí, měli znalecký posudek. Je ovšem i možné posudek udělat zpětně, kdy znalec tyto investované náklady odečte a použije srovnávací metodu bytů podobných tomu vašemu v okolí. Jinak pak soudní cestou. Hodně štěstí.
Jak již bylo napsáno, tak opravdu byste měli vycházet ze dne, kdy došlo k darování. Pokud ovšem nemáte žádný posudek z té doby, tak se to v případě nekorektních vztahů bude špatně dokazovat.
Dobrý den, nechte si vypracovat znalecký posudek na tržní cenu nemovitosti, předložte sestře veškeré náklady a ty od ceny odečtěte pak Vám vyjde hodnota nemovitosti . Darovací smlouvu si nechte vytvořit právníkem jelikož od 2014 je úprava OZ a i v darovacích smlouvách došlo ke změnám, zrovna pak i doporučuji informace na FÚ ohledně úhrady daně. Dále pozor pokud budou nově nabývat manželé. Nedoporučuji řešit tyto záležitosti vzory smluv z internetu. Chce to kvalitní právní radu.
Dobrý den. Předpokládám, že se jedná o byt v osobním vlastnictví, že přítel dostal byt od rodičů na základě darovací smlouvy a tato smlouva byla vložena na katastr. I v rodině je vhodné (nutné) mít (zvláště majetkové záležitosti) smluvně ošetřené. Určite si nechte vypracovat znalecký posudek. Otázkou ještě je, kdy jste rekonstrukci prováděli a kdy byl Vašemu příteli byt darován. Cena by se měla vztahovat k tomuto období. Ideální je mít k dispozici účtenky (faktury), které by dokládaly náklady na rekonstrukci. Pokud nejsou, tak alespoň dokumentaci původního stavu bytu před rekonstrukcí. Znalec by si s tím měl umět poradit. Buď získáte ocenění bytu v daném čase po rekonstrukci (pak odečtete vyčíslené náklady na rekonstrukci) nebo ocenění před rekonstrukcí, výslednou částku vydělíte dvěma a sestru vyplatíte. Nezbytné je sepsat se sestrou dohodu o finančním vyrovnání.
Dohodu si nechte vypracovat advokátem (notářem).
Kolegové mají ve všem pravdu, ale odpovím vám i na to na co jste se nezeptala.
Pokud jste do bytu investovali a při vyplacení sestry ještě budete investovat společné peníze, zajistěte se i vy. Protože pokud se po nějakém čase rozejdete, nebo přítel zemře, ocitnete se ve stejné situaci znovu.
Dobrý den, co se týká dělení majetku a vypořádání se s rodinnými příslušníky, tak mám bohužel velmi špatné zkušenosti. Dobré vztahy v rodině většinou končí v okamžiku, kdy jde o peníze. Souhlasím se vším, co je zde napsáno. Nechat udělat odhad, odečíst náklady na rekonstrukci a pak vyplatit vypočítanou polovinu. Ale ono mnohdy není tak jednoduché. Ne každého ihned napadne, aby si doklady uschoval, dokonce ani znalec někdy přesně neurčí hodnotu rekonstrukce. Možná by stálo za úvahu projednat znovu s rodiči darovací smlouvu a případně udělat dodatek s určením přesné konkrétní částky, která se má sestře vyplatit. Ale to by záleželo i na ochotě rodičů, aby na toto řešení řešení přistoupili. Ale v rámci toho, aby zamezili jakýmkoliv dalším dohadům o částce, kterou máte vyplatit sestře, by to snad mohli považovat za rozumné.
Ale jako vždy v poradně zároveň radím, ať už se věc týká čehokoliv, vždy je dobré nejprve zkusit obyčejně se domluvit. Třeba se se setrou rovnou shodnete na částce, kterou ji máte dát a nebudete muset dělat žádné další kroky. V každém případě bych doporučila ze všech jednání se sestrou udělat písemný zápis.