Pozemek je jednou z nemovitostí, která se dá před prodejem rozdělit na několik menších a prodat samostatně více majitelům. Menší parcely se prodávají jednodušeji a cena za metr čtvereční je u nich vyšší. Bohužel proces rozdělení pozemku není časově a administrativně jednoduchou záležitostí a je dobré si vše předem nastudovat. My vám přinášíme stručný přehled kroků, na které byste při rozdělování neměli zapomenout.
Rozdělení pozemku slouží v praxi nejčastěji k rozdělení velkého pozemku na několik menších za účelem jejich prodeje či převedení např. na potomky (darováním). Změna se zanáší vkladem do katastru nemovitostí. Ještě do roku 2017 bylo rozdělení pozemku možné provést pouze se současnou změnou práva, nejčastěji vlastnického, tzn. se změnou majitele. Nově je od roku 2018 možné rozdělení pozemku i bez této zásadní změny - stávající vlastník tedy může své pozemky rozparcelovat ještě před tím, než je např. začne jeden po druhém samostatně prodávat.
Postup při rozdělení pozemku
1 Ověřte určení pozemku
Než začnete pozemek rozdělovat, zjistěte, že má celý pozemek jedno určení. V praxi to znamená, že je celý pozemek třeba orná půda. Pokud jsou různé části pozemku různého určení, před samotným dělením je třeba ho sjednotit.
2 Podejte žádost na stavební úřad
Prvním administrativním krokem při dělení pozemků je podání Žádosti o vydání rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků příslušnému stavebnímu úřadu. Žádost musí obsahovat informace o majitelích (pokud je majitelů více, musí s dělením všichni souhlasit), pozemku a jeho plánovaném rozdělení. Vše o obsahu žádosti je uvedeno v příloze č. 4 vyhlášky č. 503/2006 Sb.
Součástí žádosti musí být také návrh geometrického plánu zobrazující nově vzniklé pozemky. V tomto kroku nepotřebujete profesionálního geodeta, stačí si vzít katastrální mapu a rukou do ní zakreslit svoji představu rozdělení. Ušetříte tím čas i náklady na případné přepracování.
Stavební úřad následně vydá územní rozhodnutí, za něž je účtován správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
3 Vypracujte přesný geometrický plán
Po získání souhlasu od stavebního úřadu se už vyhotovuje přesný geometrický plán, což je úkol pro geodetickou kancelář: geodet provede zaměření fyzicky v terénu, vytyčí nové hranice pozemků a zpracuje zmiňovaný geometrický plán, který obsahuje mj. přesnou výměru a souřadnice změnou dotčených pozemků. Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč.
4 Podejte návrh na vklad do katastru nemovitostí
Posledním krokem je podání žádosti o zápis nově vzniklých pozemků do katastru nemovitostí. Požádat o tento zápis může majitel na základě ohlášení vlastníka, které doplní geometrickým plánem a souhlasem stavebního úřadu. Za tento zápis se neplatí žádný poplatek.
Rozdělit pozemek či nerozdělit?
Dělení pozemku je časově náročné, může trvat i několik měsíců, nicméně ve většině případů se vyplatí. Výnos na metr čtvereční bude určitě vyšší než u velkého pozemku. A pokud se vám administrativa zdá neúnosná, spolupracujte se zkušeným makléřem, který vše vyřídí rychle a bezpečně za vás.