Společenství vlastníků jednotek (SVJ)
Jak již bylo zmíněno v sekci poradny "Prohlášení vlastníka", zákon ukládá povinnost ustavit v konkrétních případech (nemovitost s alespoň 5 bytovými jednotkami a minimálně 3 vlastníky) Společenství vlastníků jednotek (SVJ). SVJ je specifickou právnickou osobou založenou čistě za účelem správy daného bytového domu. Nejedná se tedy o typickou právnickou osobu, firmu, která by mohla klasicky podnikat za účelem zisku (že SVJ nesmí podnikat, je zakotveno v občanském zákoníku).
SVJ je specifickou právnickou osobou založenou čistě za účelem správy bytového domu.
Společenství vlastníků jednotek má své členy (vlastníky jednotek) a navenek za něj jedná výbor SVJ, který tvoří předseda a jeho zástupci. Všichni členové se scházejí jednou ročně na tzv. shromáždění, kde se rozhoduje o zásadních otázkách spjatých se správou bytového domu: např. o výběru dodavatelů energií a jiných služeb, o volbě členů výboru SVJ, o investicích a opravách a případně také třeba o výši nájemného z pronajímaných nebytových prostor.
Shromáždění je usnášeníschopné za předpokladu, že se sešla mininálně polovina vlastníků jednotek; přesněji: že se sešli vlastníci nadpoloviční většiny celého bytového domu (počítáno z podílu na společných částech domu). Ke schválení projednávaných usnesení pak postačuje souhlas nadpoloviční většiny přítomných vlastníků.
Shromáždění vlastníků je usnášeníschopné za předpokladu, že se sešla mininálně polovina vlastníků nadpoloviční většiny bytového domu.
Důležitým dokumentem spjatým se SVJ jsou jeho Stanovy, které kromě formálních náležitostí mohou definovat i určité výjimky - např. mohou pro některé typy hlasování (nejčastěji pro ta důležitá) požadovat vyšší váhu hlasů (100 %). Členové SVJ se mohou setkávat i s dokumenty typu Domovní řád, které upravují pravidla pro užívání některých společných prostor zejména z toho praktického hlediska jako je dodržování nočního klidu, bezpečnostních opatření (zamykání vchodových dveří) a obecných pravidel za účelem zajištění bezproblémového soužití všech obyvatel domu.
V praxi se do výboru SVJ volí buď některý z majitelů bytů nebo se využívá služeb specializovaných firem, které se na správu bytových domů zaměřují (tzv. externí či profesionální předseda).
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Články na blogu ta téma Společenství vlastníků jednotek
Nejnovější dotazy z oblasti: Společenství vlastníků jednotek
Společné prostory SVJ - půda - smlouva o výstavbě
08.01.2022
Vymezení nové jednotky ze společných částí domu
29.05.2020
Dobrý den,
jak prosím vymezit novou nebytovou jednotku ze společných částí domu (suterénu), která by byla ve vlastnictví SVJ?
Děkuji, Kaloudová
Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty
10.09.2019
Koupený byt v exekuci a úvěr SVJ
29.03.2018
Chtěl bych se zeptat, jestli na vydražitele bytu v exekučním řízení přecházejí dluhy SVJ za revitalizaci, která byla pět roků před dražbou. V dražební vyhlášce nic vyčísleno nebylo. A případně jak postupovat dál. Děkuji, Ivan
založení svj
19.11.2017
Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje
20.01.2016
JAK NA SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ?
Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.
Vyberte toho pravého na základě zkušeností předešlých klientů.
Nenašli jste odpověď?
JAK NA SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ?
Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.
Vyberte toho pravého na základě zkušeností předešlých klientů.