Daň z nabytí nemovitých věcí (daň z převodu nemovitosti)
Povinnost zaplatit daň zanikla 1. 12. 2019. Povinnost zaplatit daň je pouze pro ty, kteří ukončili vklad do katastru nemovitostí do tohoto termínu. Od prosince 2019 jsou tedy všichni od daně osvobozeni.
Níže je uveden článek pro ty, na které se ještě vztajuje daň z nabytí nemovitosti. Pro ostatní je tento článek neaktuální.
Každý, kdo koupí nemovitost je povinen zaplatit kromě kupní ceny i daň z nabytí. Daň z nabytí se platí ze všech „úplatných převodů nemovitostí“, tedy při koupi nebo i v případě, že dochází jen ke směně nemovitosti. Daň je odpuštěna pouze v případě tzv. bezúplatných převodů, to je například dědictví nebo darování. Osvobození z povinnosti hradit daň z nabytí se vztahuje i na novostavby. Pouze však při prvním převodu vlastnických práv (prodeje) po kolaudaci.
Daň z nabytí nemovitých věcí platí vždy kupující.
Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je vždy kupující a nelze sjednat tuto povinnost jinak. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti je povinné podat na místně příslušný finanční úřad do posledního dne třetího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí. Daňové přiznání se podává finančnímu úřadu, který je příslušný k místu, kde se nachází nemovitost a tedy nikoli k místu trvalého bydliště majitele (pokud je odlišné).
Základ pro výpočet daně z nabytí nemovitosti je tržní cena nemovitosti (určená výnosem Ministerstva financí). Z tržní (kupní) ceny se platí daň ve výši 4 %. Finančnímu úřadu doporučujeme dokládat kupní smlouvu a znalecký posudek o zjištěné ceně nemovitosti ke dni prodeje, případně lze při výpočtu vycházet z tzv. „směrné hodnoty“ – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Pro určení výše daně se vždy posuzuje ta vyšší částka z nich (kupní cena nebo cena zjištěná znalcem nebo cena podle směrné hodnoty). Finanční úřad může žádat o doplacení daně, a to pouze v případě, že nebyl k daňovému přiznání doložený i znalecký posudek o zjištěné ceně.
Výše daně z nabytí nemovitých věcí je 4 % a stanovuje se buď z kupní ceny nebo z ceny zjištěné znalcem (či ceny podle směrné hodnoty). Pro určení výše daně se vychází vždy z té vyšší částky.
Specifickým případem je pořízení družstevního bytu (převod členských práv a povinností). Zde se nejedná o převod vlastnictví a z tohoto důvodu se nevztahuje povinnost hradit daň z nabytí nemovitosti.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Články na blogu ta téma Daň z převodu nemovitosti
Nejnovější dotazy z oblasti: Daň z převodu nemovitosti
Kdo platí daň z nabytí nemovitosti?
13.03.2018
Jak zaplatit daň z převodu nemovitosti?
13.03.2018
Jak zaplatit daň z nabytí nemovitosti?
13.03.2018
Částka v kupní smlouvě je záměrně uvedena nižší
08.05.2017
Daň z nabytí nemovitosti - z jaké hodnoty se počítá
06.04.2016
Prodej přes RK,Dohodnutá kupní cena X,záloha kupujícího =m, provize RK=y, znalecký posudek = z Úvěr = X - m Příjem prodávajícího p = X - y -z Z jaké hodnoty platit daň z nabytí nemovitosti, t.j. 4% ?
nemovitost zatéžená hypotékou
08.11.2015
Daň z převodu nemovitostí
28.05.2015
Daně u nemovitostí od roku 2014
01.01.2014
VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE
Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.
Nenašli jste odpověď?
VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE
Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.