Hypoteční úvěr: jak vybrat ten nejvýhodnější a na co si dát pozor

Málokdo dnes kupuje bydlení z vlastních zdrojů. Většina nemá dostatek finančních prostředků a i pro ty, kteří je mají, je výhodnější si vzhledem k inflaci peníze půjčit. Zůstanou jim tak volné prostředky na jiné věci či aktivity. Jedním z nejčastěji využívaných prostředků financování koupě nemovitosti je hypotéka. Jak získat hypotéku, kdo na ni dosáhne, jaká jsou její úskalí a jak hypotéka funguje vám podrobně popíšeme v následujícím článku.

Co je to hypoteční úvěr?

Hypotéka je jednou z nejčastěji využívaných půjček na bydlení. Hypoteční úvěr si při koupi nemovitosti bere přes 90% kupujících. Základní podmínkou pro získání hypotéky na dům či byt je zastavení nemovitosti. Zastavit můžete nemovitost právě kupovanou, nebo kteroukoliv jinou. Hypotéku můžete využít nejen pro nákup nemovitosti, ale i k nákupu pozemku, na stavbu domu nebo na rekonstrukci, opravu nemovitosti nebo k vyplacení spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Hypotéky vyplácí hypoteční banky, které si splacení úvěru zajistí zástavním právem k nemovitosti. Při splácení platíte úroky a dobu splácení si můžete rozložit až do 40 let.

Zpět na obsah

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

1 Věk

Hypoteční úvěr může získat pouze osoba starší 18 let. Většina bank omezuje její poskytnutí na maximální věk 65 let, ale záleží na bance a výši úvěru, jestli poskytne prostředky i osobám starším.

2 Příjem

Jedna z nejdůležitějších podmínek hypotéky a častý kámen úrazu. Na výši příjmu záleží výše poskytnutého úvěru. Je dobré si předem zjistit, na jakou hypotéku dosáhnete. Jak velkou hypotéku dostanete si můžete spočítat na různých online kalkulačkách na internetu. Příjem musí bance potvrdit váš zaměstnavatel na daném formuláři, OSVČ dodá daňové přiznání za poslední jeden až dva roky. Banka z příjmu vypočítá maximální výši hypotéky. Podle doporučení ČNB může na splátku padnout maximálně 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu (tzv. DSTV - debt service to income). Výpočet výše hypotéky podle příjmu se provádí z devítinásobku čistého ročního příjmu (tzv. DTI - debt to income).

Pořídit vlastní bydlení s využitím hypotéky si ale můžou i lidé, kteří v bance nemohou prokázat odpovídající příjmy. Pomoci se získáním hypotečního úvěru mohou rodiče nebo partner. Stanou se tak spoludlužníky. Případně mohou dát do zástavy jinou svou nemovitost. Při změně situace mohou sebe či zástavu kdykoliv z úvěru vyvázat. Jen je potřeba požádat v bance, aby toto bylo zmíněno v úvěrové smlouvě.

3 Vlastní prostředky

Banky požadují, aby zájemce o hypoteční úvěr disponoval určitou částkou naspořených vlastních finančních prostředků. V současnosti některé banky půjčují až do výše 90 % odhadu ceny nemovitosti (tzv. LTV - loan to value). Z toho vyplývá, že musíte mít našetřeno aspoň 10 % ceny nemovitosti. Dá se získat i hypotéka bez úspor. V tomto případě můžete využít jiný druh úvěru (stavební spoření, spotřebitelský úvěr).

4 Žádné dluhy

Banka si ověřuje v registru dlužníků, jestli nemáte nějaké aktuální dluhy. Zde bývá spousta klientů nemile překvapena. Objevují se nějaké nedoplatky. Často jsou to nedoplacené kreditky nebo špatně uzavřené účty či nebankovní (spotřebitelské) úvěry. Menší prohřešky banka toleruje. Pokud jste ale v insolvenci nebo exekuci, na hypotéku můžete rovnou zapomenout.

Pokud jste si už insolvencí prošel, pro banku jste až do výmazu z rejstříku rizikovým klientem a většina bank vám hypotéku 5 let po insolvenci neposkytne. Nicméně banky tyto případy řeší individuálně, záleží na důvodu insolvence, proč nastala a jak probíhala. Není tedy vyloučeno, že vám půjčku poskytne ještě před uplynutím 5 leté lhůty.

5 Zástava

Bance musíte poskytnout zástavu. Zástavou většinou bývá nemovitost, na kterou si hypotéku berete, do zástavy můžete dát i jinou nemovitost nebo nemovitostí více. Nesmí na nich být ale žádné jiné závazky.

Hypotéka

Při nákupu nemovitosti pomocí hypotéčního úvěru můžete dát do zástavy i jinou nemovitost než je ta kupovaná.

Zpět na obsah

Výhody hypotéky oproti ostatním úvěrům na bydlení

Hypotéka je pouze jedním z poskytovaných úvěrů na bydlení. Je ale zdaleka nejčastějším, protože je nejvýhodnější.

Spotřebitelský úvěr má podstatně vyšší úrok, proto se sjednává na kratší dobu. Výhodou je, že nemusíte ručit nemovitostí. Ideální je například při rekonstrukci bydlení.

Stavební spoření většinou nabízí nižší úrok než hypotéka. Dalšími výhodami je možnost doplatit úvěr kdykoliv a bez sankce, fixovat úrok dlouho dopředu či odečíst úroky z úvěru od základu daně až do výše 300 000 Kč. V některých případech nemusíte dokládat příjem ani zastavovat nemovitost. Navíc získáte státní příspěvek ke vkladům (maximálně 2 000 Kč, při spoření 20 000 Kč ročně).  Nevýhodou je, že ho nelze uzavřít hned, musíte spořit minimálně 2 roky. Také nutnost mít naspořenu minimální hodnotu cílové částky (většinou 30 % až 60 %) hraje výrazně ve prospěch hypotéky.

Na hypoteční úvěr stačí mít 10 - 20 % vlastních prostředků, je to tedy nejsnadnější cesta k financování nemovitosti. Úrok je u hypotéky sice většinou vyšší než u stavebního spoření, ale nemusíte spořit dopředu a dá se rozložit až na 40 let. Výše hypotéky je omezena pouze schopností žadatele danou částku splatit ve vybraném čase.

Zpět na obsah

Jak na nejlepší hypotéku 

Nejvýhodnější hypotéka je ta, která je žadateli šitá na míru a nejlépe odpovídá jeho možnostem. Při uzavírání hypotéky je tedy důležité promyslet několik kritérií:

  • Délka splácení – hypotéku můžete splácet až 40 let. Můžete si tak půjčit vysokou částku i s nižšími příjmy. Doporučujeme ale nebrat si hypotéku na hranici vašich možností, situace se může během let změnit a vy se můžete ocitnout bez prostředků na splácení.
  • Výše a způsob splácení – nastavení správné výše měsíční splátky je klíčové. Buďte opatrní a volte takovou výši měsíční splátky, kterou bez problému dokážete pokrýt i v případě ztráty zaměstnání či snížení jednoho z příjmů.
  • Při sjednávání hypotečního úvěru lze domluvit i progresivní způsob splácení (splátky se postupně navyšují) nebo odložení splátek. Je potřeba vždy dobře spočítat, co si budoucí dlužník může dovolit. Při nesplácení úvěru hrozí exekuce na nemovitost (z titulu uplatnění zástavního práva)
  • Doba fixace – jeden z nejdůležitějších prvků. Fixace určuje, jak dlouho budete využívat dohodnutou úrokovou sazbu a tedy po jak dlouhou dobu budete mít stejnou výši splátek.
  • Kratší doba fixace se vyplatí tehdy, pokud jsou úroky v době založení hypotéky vysoké a vy můžete počítat s tím, že budou klesat. Po uplynutí fixace můžete hypotéku bez jakýchkoliv sankcí doplatit nebo požádat o refinancování jinde, počítáte-li tedy s tím, že za 2-3 roky budeme mít dost prostředků, využijte kratší fixaci.
  • Delší fixaci je naopak dobré využít tehdy, když jsou úrokové sazby velmi nízké a dá se počítat s tím, že porostou.

Zpět na obsah

Pojištění schopnosti splácet

Při uzavírání hypotéky na nejnižší úrok požaduje většina poskytovatelů i uzavření pojištění schopnosti splácet. Tady je opravdu dobré spočítat a promyslet, jestli není lepší vzít o jednu desetinu vyšší úrok než se pojistit. Pojistka může být zbytečně drahá, nemusí krýt všechna rizika a platí jen po dobu fixace. Navíc vám správně nastavené životní pojištění může rizika pokrýt stejně a často levněji. Při výběru nejvýhodnější hypotéky srovnávejte vždy stejné nabídky bez započítání slevy při uzavření pojištění.

Zpět na obsah

Hypotéka

Je dobré si spočítat, zda není výhodnější vzít o jednu desetinu vyšší úrok než využít pojištění schopnosti splácet.

Na jaká úskalí můžete při žádosti o hypotéku narazit

1 Neprojdete posouzením bonity

Velmi častým důvodem nezískání hypotéky (žadatel neprošel úspěšně posouzením bonity), je nízký prokazatelný příjem, a to především u osob podnikajících jako OSVČ. Cca čtvrtina žadatelů o hypotéku pracuje jako OSVČ na živnostenský list. Pokud optimalizujete své příjmy, myslete dopředu na to, že pro hypoteční banku budete dokládat daňová přiznání. Pamatujte, že při posuzování se bude každá banka řídit tím, co jste přiznali finančnímu úřadu.

2 Odhadní cena nemovitosti je nižší než kupní cena

Častou překážkou k získání hypotéky je situace, kdy banka odhadne nemovitost na mnohem nižší zástavní hodnotu než je kupní cena. To je velká komplikace, protože výše úvěru se nepočítá z kupní ceny, ale z bankovního odhadu zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud si zájemce vyberete nemovitost, na jejíž cenu má z vlastních prostředků méně než 80 %, může se stát, že nízký odhad zástavní hodnoty znemožní nemovitost profinancovat.

Zpět na obsah

Hypotéka pro mladé

Mladí lidé jsou v získávání hypoték znevýhodněni tím, že často nemají žádné vlastní prostředky a hypotéka je pro ně tedy nedosažitelná. Na tuto situaci reagoval stát zavedením Státní hypotéky pro mladé. Nevýhodou je, že stát půjčí pouze 2 miliony na koupi bytu a 2,4 miliony na koupi či výstavbu domu. Při dnešních cenách se jedná o poměrně nízké částky. Některé banky ale mají speciální výhodné nabídky pro mladé páry.


Články na blogu ta téma Hypotéka

Zobrazit všechny články

Nejnovější dotazy z oblasti: Hypotéka

odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

30.05.2017

Dobrý den, mám zájem koupit rodinný dům přes RK MaM Reality. Podepsala jsem rezervační smlouvu, zaplatila rezervační poplatek ve výši provize RK a začala vyřizovat hypotéku. Hypotéku si vyřizuji přes svého finančního poradce ne přes RK. Byl pro banku dělán odhad nemovitosti pro zástavu na hypotéku odhadcem banky a při tom vyšlo najevo, že nesedí stav nemovitosti se zápisem v katastru. Mohu odstoupit od rezervační smlouvy s RK a bude mi vrácen poplatek v plné výši?

Koupe casti nemovitosti v zastavnim pravu

10.04.2017

Dobrý den, uvažujeme o koupi domu, který je součástí většího souboru nemovitostí, které se majitel chystá prodat a má na nich hypotéku. Chci se zeptat, zda banka v takovém případě povolí prodej jednotlivých částí (jedná se rodinný dům, dvě stavební parcely a prodejnu) nezávisle na sobě, nebo bude trvat na tom, aby se všechny nemovitosti prodaly najednou, i když třeba různým majitelům. Na co je si třeba dát pozor? Děkuji za Vaše odpovědi.

Souhlas manžela prodávající se zástavním právem

21.03.2017

Dobrý den, rozhodl jsem se koupit nemovitost s využitím hypotéčního úvěru, kdy banka vyžaduje dle § 747 zákona 89/2012 SB. souhlas manžela prodávající se vznikem zástavního práva. Mám problém se získáním tohoto podpisu v písemné formě. V daném paragrafu se jasně hovoří o situaci, kdy manželé vedou v prodávané nemovitosti společnou domácnost, což se netýká naší nemovitosti (nemovitost ani nepatří do SJM), která je prokazatelně dlouhodobě neobývaná - prodávající ji nabyla v dědickém řízení, neobývanost objektu se potvrzuje i znalecký posudek pořizovaný při dědickém řízení.…

Vymáhání zástavního práva

01.03.2017

Dobrý den, v roce 2015 jsme zakoupili RD se zástavním právem smluvním. Šlo o zástavu matky na dům syna. Od syna to bylo kupované, zástava ve výši 400.000 Kč byla na dům přidělena v roce 2011 bankou, kde si matka brala hypotéku na rekonstrukci. Nyní po převodu vlastníka ze syna na nás jako na kupující, požaduje matka celou výši této zástavy po nás. V dopise od právníka nám došlo, že její syn nedostál závazkům vůči ní (ačkoli tam je zástava od banky, nikoli určitě půjčka mezi matkou a synem ) a při převodu nemovitosti jsme prý povinni vyplatit tuto částku. Je toto možné,…

Koupě nemovitosti a vyřešení zástavy

08.02.2017

Dobrý den, Na výpisu z katastru je u nemovitosti, jenž hodláme koupit pomocí hypotečního úvěru, zástavní právo smluvní a to tyto: - k zajištění pohledávky ve výši 170 000 - k zajištění pohledávek do výše 1 500 000, které vzniknou do 31.12.2040 - k zajištění pohledávek do výše 1 500 000, které vzniknou do 31.12.2040 Jak mám chápat hlavně zástavní právo k těm budoucím pohledávkám (a co si pod nimi představit?) a z jakého důvodu by tam mohly být zaneseny rovnou 2x? Je to velká komplikace pro koupi. pohledávka je u firmy (nebudu jmenovat) a.s., tedy nejde o klasickou banku.…

Věcné břemeno - příjezdové cestě

17.01.2017

Dobrý den,máme podepsanou rezervační smlouvu na koupi chaty,ale z banky při vyřizování hypotéky zjistili,že majitel chaty nemá věcné břemeno na přístupovou cestu do chaty.Přístupová cesta je rozdělena mezi další vlastníky chat a on tam jezdí na "dobré slovo".Tím nám banka nechce koupi financovat a realitní kancelář nám toto zatajila,jen ukazovala výpis z katastru na vlastnictví nemovitosti. Nevíme jak dál, rádi bychom od smlouvy odstoupili.Máme složenu zálohu,kterou bychom samotřejmě rádi dostali zpět. Děkuji.

Výhradní smlouva o poskytování realitních služeb - sankce

13.10.2016

Dobrý den, chci se zeptat. Prodavame byt a byla sepsana výhradní smlouva o zprostředkování a poskytování služeb. Byt máme v zástavě o tomto byli informovani, ale banka nám teď byt nechce odzastávnit, že hodnota nemovitosti na budoucí dům klesla. Brali jsme hypotéku a byt zastavili. Na byt byla složena před týdnem rezervace. My nechceme od koupě bytu couvnout. Máme možnost za 6 měsícu znovu zkusit požádat banku o odzastavění. Realitní kancelář po nas chce 40.000 za jejich provize. Náklady, které teď vynaložili nejsou určité takové. Mají na to nárok, když to není z naší…

Dohoda o složení depozita

24.07.2016

Dobrý den, v roce 2011 jsme realitní kanceláři složili na účet depozitum 90000,- Kč, za účelem blokování nemovitosti. Bohužel nám nebyla schválena hypotéka v dohodnutém termínu, který byl v dohodě sjednán a realitní kancelář si toto depozitum nárokovala jako smluvní pokutu. Odvolávala se na to, že v dohodě to bylo uvedeno, podepsali jsme že do dohodnutého data bude hypotéka vyřízena a tak se nestalo a má tedy na propadnutí zálohy nárok.Depozitum si tedy ponechali, myslíte si, že je nějaká možnost se domáhat tohoto depozita zpět? Prosím, můžete mi poradit, zda je tomu…

Porušení rezervační smlouvy ze strany zprostředkovatele

04.05.2016

Dobrý den, uzavřel jsem rezervační smlouvu s RK v Č. Budějovicích smlouva má platnost 2 měsíce, zatím jsem si vyřídil hypotéku a vše je připraveno k podpisu kupní smlouvy, na bytě je zástava, takže banka chce vázaný účet a z něho bude vše vyplácet. Do RK přišel po 3 týdnech majitel bytu (kterému RK neřekla, že má nového zájemce - mě, a že s jiným zájemcem, kterého protěžoval majitel rezervaci nedomluvila) a rozčiloval se, že trvá na tom, aby se byt prodal prvnímu zájemci, protože potřebuje peníze, které by od mé banky dostal až měsíc později (toto si někde pán z RK…

koupě ideální 1/2 nemovitosti

29.03.2016

Dobrý den, zažádal jsem si v bance o účelovou hypotéku na bydlení za účelem koupě ideální 1/2 domu. Jako zástavu mám byt. Několik dní po podání žádosti mi z banky oznámili že koupi nelze účelovou hypotékou realizovat pokud nedojde ke zrušení spoluvlastnictví. Zajímá mě jestli na tento problém narazím i u jiných bank či je to výjimka? Děkuji za odpověď. B.

CHCETE VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU?

S tím správným makléřem to bude hračka.

Projděte si profily s hodnocením a vyberte toho pravého.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

CHCETE VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU?

S tím správným makléřem to bude hračka.

Projděte si profily s hodnocením a vyberte toho pravého.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY