Nákup nemovitosti není zcela jednoduchá záležitost. V kostce uvádíme 6 věcí, na které byste se měli zaměřit, pokud hodláte koupit nemovitosti.
Rozhodnutí o nákupu nemovitosti
Ještě dříve, než se rozhodnete, jakou nemovitost konkrétně hledat (velikost, dipozice, cena, lokalita atd.), měli byste mít zajištené financování. Běžně se stává, že si lidé nejprve vyhledají nemovitost a teprve poté si začnou vyřizovat hypotéku. Často se pak stává, že přijdou o rezervační poplatek, pokud jim banka hypotéku neschválí. Ideální je, když v této fázi máte již hypotéku předjednanou na určitou výši (víte, co si můžete či nemůžete dovolit).
Vyhledávání nemovitosti
Po vyhledání vhodné nemovitosti (nejčastěji) na realitních serverech doporučujeme nemovitost - ještě před samotnou osobní prohlídkou - prověřit. Běžte se podívat na lokalitu, případně si ji prohlédněte přes Google (Street View). Ptejte se - v případě nákupu bytu - na stav na stav, jak funguje společenství vlastníků jednotek či bytové družstvo, na existenci výtahu, na výši fondu oprav atd. Teprve poté vyražte na prohlídku; ušetříte tím čas nejenom sobě, ale i majiteli nemovitosti (či zastupujícímu realitnímu makléři).
Pomocí map na Google si vybranou lokalitu nemovitosti můžete předem projít a ušetřit tak čas případné zbytečné prohlídky.
Vyjednávání o ceně a podmínkách nákupu nemovitosti
Než podepíšete rezervační smlouvu, je nutné si vyjasnit, jaká bude konečná prodejní cena (případně můžete zkusit licitovat o ceně), jakým způsobem proběhne úschova kupní ceny, kdy bude nemovitost volná či za jakých podmínek je možné odstoupit od smlouvy. Dále je důležité vědět, zda realitní kancelář má na prodej nemovitosti exkluzivitu; resp. jak je ošetřeno riziko, pokud ve stejné chvíli uzavře rezervační smlouvu a složí rezervační poplatek jiný zájemce u jiné realitky.
Právní a technické prověření nemovitosti
Právní kontrola nemovitosti může odhalit např. exekuce na prodávajícího či jiné nepříjemné záležitosti, které by mohly zkomplikovat převod nemovitosti. Technická inspekce nemovitosti odhalí případné vady nemovitosti a vyčíslí náklady nutné nutné na opravy zmíněných vad.
Technická inspekce nemovitosti slouží i jako podklad pro vyjednávání o prodejní ceně.
Smlouvy při nákupu nemovitosti
S největší pravděpodobností Vás bude čekat podpis 3 smluv. Nejprve podepíšete rezervační smlouvu (při nákupu nemovitosti od realitní kanceláře často trojstranná), kupní smouvu a smlouvu o úschově kupní ceny. Při nákupu novostavby se často podepisuje i smlouva o smlouvě budoucí kupní. Veškeré smlouvy byste si měli nechat zkontrolovat právníkem. Často jsou ve hře životní úspory, takže šetřit tisíce se zde nevyplácí.
Předání nemovitosti
Při předávní nemovitosti doporučujeme podepsat předávací protokol, kterým se do budoucna vyvarujete případným sporům s prodávajícím.