rozdělení domu
24.05.2016
Prohlášení vlastníka je úkon, kterým se v rámci jedné nemovitosti vymezují jednotlivé bytové a nebytové jednotky. Děje se tak např. při plánovaných převodech bytů z družstevního do osobního vlastnictví. Zjednodušeně lze říci, že principem je tedy rozdělení domu do několika bytů. Součástí tohoto prohlášení je i velmi konkrétní vymezení všech jednotek, které tak vlastně nově vznikají: bytových i nebytových jednotek, jejich zaměření, zakreslení a popis, a to se týká i společných částí včetně stanovení podílů na těchto společných částech.
Prohlášení vlastníka je nutný úkon při převodech bytů z družstevního do osobního vlastnictví.
Samotné vyměření, kterým se zabývají geodetické firmy, nebývá problémem v panelových domech, kde jsou podlahové plochy jednotlivých typů bytů totožné, ale např. u činžovních (netypizovaných) apod. domů bude zaměření složitější. Definice společných částí a obzvláště stanovení podílů na nich jsou důležité pro výpočet záloh na fond oprav a nákladů na opravy společných částí domu (typicky výmalba chodeb nebo oprava vchodových dveří). Vznikne-li tímto úkonem alespoň 5 bytových jednotek s minimálně 3 vlastníky, je nutné zároveň založit Společenství vlastníků jednotek, což je tedy v drtivé většině převodů z vlastnictví bytového družstva nutný úkon, který s sebou nese mnoho dalších povinností.
Vznikne-li prohlášením vlastníka alespoň 5 bytových jednotek s minimálně 3 vlastníky, je nutné zároveň založit společenství vlastníků jednotek (SVJ).
Jako výhodné se rozdělení nemovitosti může jevit i v situacích, kdy vznikne potřeba na jeden z bytů získat hypotéční úvěr - např. u vícegeneračního bydlení ve velkém domě se dvěma oddělenými byty lze prohlášením vlastníka dříve celistvou budovu (dům) rozdělit na dva byty, se kterými se následně nakládá odděleně. Stejně tak lze u bytových domů vyčlenit nebytový prostor ke komerčním účelům - např. zřídit v suterénu domu prodejnu.
Po vypracování prohlášení vlastníka se podává na příslušném katastrálním úřadě návrh na vklad do katastru nemovitostí.
Vzorovou smlouvu Prohlášení vlastníka nalzente v naší sekci vzory smluv.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
24.05.2016
07.12.2015
Dobrý den, chtěli bychom kompletně rozdělit RD na 2 samostatné bytové jednotky. Ideálně tak, aby nevznikly žádné společné prostory (stavebně připraveno), je toto legislativně vůbec možno? Nebo bude po dělení vždy existovat nějaká společná část (obvodové zdivo atd.)? Předem děkuji za odpověď. JM
09.09.2015
28.08.2015
21.07.2015
Dobrý den, jak postupovat, když jsme u ideální poloviny domu se spolumajitelkou a jejím právníkem dohodli prohlášení vlastníka, s čímž spolumajitelka souhlasila, ale nyní po vypracování podkladů i plánků si to rozmyslela. Já vlastním půl a ona s nesvépravným synem jehož je opatrovníkem, vlastní druhou ideální polovinu. Oni však obývají 4 místnosti a my jen 2. Potřebuji ted nyní prodat svoji půlku neteři a ta potřebuje hypotéku, kterou jí bez rozdělení na bytové jednotky nedají. Nevím, jaké máme možnosti, když teta odmíta slevit z obývání 3/4 domu a nechce podepsat…
06.01.2015
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Moje tchyně s dcerou vlastnila rodinný dům. Část přízemí vlastnila tchyně a v jedné třetině si dcera udělala vlastní vchod, kde má vstupní halu, pokoj, WC a schody do patra, kde bydlela s rodinou. Bohužel se dostali do finančních problémů a v aukci někdo koupil ideální polovinu. Aukce proběhla v červnu. Nový majitel se přišel podívat, ale zjistil, že pokud se dohodnou na rozdělení domu na spodní a horní část, nedostane se do bytu. Ústně se domlouvali, jak by to mohlo vypadat, kde by se mohl udělat vstup, ale nic nebylo…
06.10.2014
30.06.2014
20.01.2014
Oslovte realitní makléře, který se postará o vše za vás.
Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si správného.
Nenašli jste odpověď?
Oslovte realitní makléře, který se postará o vše za vás.
Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si správného.