Spoluvlastnictví nemovitosti
Spoluvlastnictví vzniká nejčastěji po dědictví, kdy se několik příbuzných společně dělí o různé podíly na nemovitosti. Dalším důvodem vzniku spoluvlastnictví je situace po rozvodu, když se ze společného jmění manželů (SJM) stane podílové spoluvlastnictví (většinou každý z manželů získá spoluvlastnický podíl o velikosti ideální poloviny nemovitosti).
Spoluvlastnictví nemovitosti nejčastěji vzniká po dědictví.
Pokud ze spoluvlastnictví nemovitosti plyne zisk (např. z pronájmu), na tento zisk mají právo všichni vlastníci (podle velikosti svých podílů). Pokud však plynou z vlastnictví nemovitosti jakékoliv výdaje, hradí je též všichni. Nelze opravovat dům bez souhlasu druhého vlastníka či žádat po něm náklady za rekonstrukce, pokud tato nebyla dohodnuta. Výdaje spojené s opravami a nutnou rekonstrukcí domu jsou velmi častým důvodem rozporů. Pokud se spoluvlastnictví ukončí prodejem, zisk se dělí podle výše spoluvlastnických podílů.
Ve spoluvlastnictví proti své vůli nemůže být nikdo nucen setrvávat (viz § 1140 občanského zákoníků). Pokud to je možné, lze část ze spoluvlastnictví oddělit. Spoluvlastníci nechají vypracovat tzv. prohlášení vlastníka, s nímž musí všichni zúčastnění souhlasit. Toto prohlášení musí podat na katastr nemovitostí, kde provede vklad takového návrhu.
Pokud to je technicky možné, lze pomocí prohlášení vlastníka nemovitost rozdělit na 2 samostatné nemovitosti a tím se "vyvázat" ze spoluvlastnictví.
V případě, že nemovitost není možné rozdělit na samostatné části a spolumajitelé se nedokáží shodnout na prodeji, může soud vydat příkaz k prodeji celé nemovitosti (formou veřejné dražby). Druhou možností je, že soud přiřkne nemovitost jedné či více stranám a soud určí částku, kterou musí tato strana vyplatit. Ke kupní ceně musí nabyvatel zaplatil daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Články na blogu ta téma Spoluvlastnictví nemovitosti
Nejnovější dotazy z oblasti: Spoluvlastnictví nemovitosti
Spoluvlastnictví nemovitosti - prodej nemovitosti
19.08.2018
Spoluvlastnictví ideální poloviny RD
28.06.2018
Dobrý den, jsem spoluvlastnicí ideální poloviny rodinného domu. Druhou polovinu odkoupila realitka v soudní dražbě, po zemřelé švagrové. Realitka chce dům prodat jako celek, abych si našla pronájem, jinak bude následovat rekonstrukce, na které se musím podílet.
Jak se musím na opravách podílet, když peníze na velkou rekonstrukci nemám? Dům má 2 vchody - je to zhruba 1/2 .V jedné mám opravený svůj byt. Druhá čast je minimálně opravená.
Šel by dům pomocí prohlášení vlastníka rozdělit na 2 samostatné jednotky? Jak mám situaci řešit? Domek nechci opustit…
polovina rodinného domu
20.06.2018
Dobrý den, manžel vlastní ideální polovinu rodinného domu. V domě jsou dvě patra (přízemí a 1. patro) a v každém patře je samostatná bytová jednotka s vlastním vchodem. Dále je zde prostorný sklep, dvě garáže, zahrada. Víme, že prodej je velmi složitý a cena za prodej velmi nízká. Chtěla bych se ale zeptat, pokud by soud rozdělil dům na dvě reálné poloviny, tedy, by bylo stanoveno konkrétně co komu patří, zlepšila by se tím šance na prodej za slušnou cenu? Případně, jaká by byla šance na prodej za neprodělečnou cenu, pokud by se třeba neprodávala reálná polovina domu,…
Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?
01.06.2018
Spolu se sestrou vlastníme pozemek u rodinného domu.Sestra 1/4, já 3/4. Pozemek bych chtěl rodat, sestra však nikoliv. Pozemek je katastrálně rozdělen na dvě stejné poloviny. Pozemek jsme zdědili v roce 1989. Sestra vůbec na pozemek nejezdí, neudržuje ho, nepřispívá na pozemkovou daň. Celý pozemek udržuji pouze já - jedná se o zahradu. Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat? Děkuji za odpověď, Sobotka.
Spoluvlastnictví domu
16.05.2018
Dobrý den, se sestrou jsme majitelky rodinného domu ještě spolu s dalším spolumajitelem.My se sestrou máme každá 1/4 a třetí majitel 1/2 podílu. V domě má trvalý pobyt.Spolumajitel není příbuzný a nekomunikujeme spolu.Dříve jsme se snažili o kontakt s ním ale každý pokus ignoroval. Je již ve vysokém věku a ani nevíme,jestli stále v domě bydlí nebo je v domově důchodců. Má dvě děti.Pokud by došlo k jeho úmrtí,je nějaká šance že se to dozvíme, abychom mohli řešit prodej domu s jeho pozůstalými?Máme strach,aby se do domu nenastěhoval někdo z jeho příbuzných bez našeho…
Platnost zprostředkovatelské smlouvy
03.04.2018
Dobry den, napalila jsem se u rk a ted hledame cestu jak odstoupit a neplatit provizi. Zprostredkovatelskou smlouvu jsem podepsala pouze ja, ackoli je na ni uvedena jeste moje sestra, se kterou vlastnim nemovitost napul a ktera ji nepodepsala, ani nijak nekomunikovala s rk, ze by s ni souhlasila. Da se zneplatnit a jak? Dekuji
Souhlas druheho z manzelu pri prodeji
19.09.2017
Rozdělení domu
03.09.2017
Zprostředkovatelská smlouva - souhlas spoluvlastníka
01.09.2017
prodej 1/2 RD
28.08.2017
NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?
Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.
Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.
Nenašli jste odpověď?
NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?
Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.
Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.