Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví vzniká nejčastěji po dědictví, kdy se několik příbuzných společně dělí o různé podíly na nemovitosti. Dalším důvodem vzniku spoluvlastnictví je situace po  rozvodu, když se ze společného jmění manželů (SJM) stane podílové spoluvlastnictví (většinou každý z manželů získá spoluvlastnický podíl o velikosti ideální poloviny nemovitosti).

Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti nejčastěji vzniká po dědictví.

Pokud ze spoluvlastnictví nemovitosti plyne zisk (např. z pronájmu), na tento zisk mají právo všichni vlastníci (podle velikosti svých podílů). Pokud však plynou z vlastnictví nemovitosti jakékoliv výdaje, hradí je též všichni. Nelze opravovat dům bez souhlasu druhého vlastníka či žádat po něm náklady za rekonstrukce, pokud tato nebyla dohodnuta. Výdaje spojené s opravami a nutnou rekonstrukcí domu jsou velmi častým důvodem rozporů. Pokud se spoluvlastnictví ukončí prodejem, zisk se dělí podle výše spoluvlastnických podílů.

Ve spoluvlastnictví proti své vůli nemůže být nikdo nucen setrvávat (viz § 1140 občanského zákoníků). Pokud to je možné, lze část ze spoluvlastnictví oddělit. Spoluvlastníci nechají vypracovat tzv. prohlášení vlastníka, s nímž musí všichni zúčastnění souhlasit. Toto prohlášení musí podat na katastr nemovitostí, kde provede vklad takového návrhu.

Pokud to je technicky možné, lze pomocí prohlášení vlastníka nemovitost rozdělit na 2 samostatné nemovitosti a tím se "vyvázat" ze spoluvlastnictví.

V případě, že nemovitost není možné rozdělit na samostatné části a spolumajitelé se nedokáží shodnout na prodeji, může soud vydat příkaz k prodeji celé nemovitosti (formou veřejné dražby). Druhou možností je, že soud přiřkne nemovitost jedné či více stranám a soud určí částku, kterou musí tato strana vyplatit. Ke kupní ceně musí nabyvatel zaplatil daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny.


Články na blogu ta téma Spoluvlastnictví nemovitosti

Nejnovější dotazy z oblasti: Spoluvlastnictví nemovitosti

Ideální podíl domu

10.08.2017

Dobrý den, vlastním se sestrou ideální část rodinného domku, který nám naše matka darovala. Bydlíme zde i s ní, ale sestra chce dům prodat a vyhrožuje, že nebudu-li souhlasit prodá svůj díl domu spekulantům i s matkou. Prosím jaká je šance, že její podíl někdo koupí, kolik procent z tržní ceny tito spekulanti jsou schopni vyplatit. Já bohužel nemám dostatek prostředků na vyplacení jejího podílu a bojím se, že matka přijde o střechu nad hlavou.

ideální polovina domu

09.08.2017

Dobrý den, jsem vlastníkem ideál.pol.domu,spoluvlastník byl bratr, který tam bydlí a má tam trvalé bydliště,nyní dal svou polovinu dceři. Elektroměr i vodoměr je tudíž napsán na mého bratra a veškeré vyúčtování chodí na něho a on mi nechce nic předložit i když mu čtvrtletně platím určitou částku. Volala jsem na Vodárny i ČEZ zda-li mi nemohou poskytnou kopie, ale bylo mi řečeno že jedině s jeho souhlasem, což bohužel není možné neboť se mnou nekomunikuje a vše odmítá. Jak mám tuto situaci řešit. děkuji

ideální polovina bytu

26.07.2017

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s placením do fondu oprav v bytovém družstvu. Jsem vlastníkem poloviny bytu 3+1 a platím celý fond oprav, bez účasti druhého vlastníka bytu. Je možné abych platila jen polovinu fondu oprav? V bytě nikdo nebydlí a proti druhému majiteli je vedeno exekuční řízení. Děkuji Vám za odpověď.

Ideální polovina nemovitosti

04.05.2017

Na zahradě domku si před lety jeden ze dvou spoluvlastníků obývající horní podlaží postavil se souhlasem spoluvlastníka vlastními náklady garáž. Ta je již "zvykovým právem" považována za majetek patřící vlastníkovi horního bytu. Celá léta nebyly žádné problémy, ale nový spoluvlastník se obává, že jeho "práva" na garáž by mohla být námi někdy zpochybněna. Jak můžeme jeho obavy zaplašit co nejjednodušším způsobem? Stačí naše prohlášení, že uznáváme jeho nárok na garáž? Je takové prohlášení vůbec platné? Děkuji.

Prodej ideální poloviny zahrady a chaty

02.05.2017

Dobrý den, jsme majitelé ideální poloviny zahrady a zahradní chaty. Tuto polovinu jsme zdědili po smrti otce . Druhou polovinu zdědila po smrti své matky (která zemřela dříve) nevlastní dcera. Nyní se potýkáme s problémem odkoupení druhé ideální poloviny, kterou chce co nejrychleji majitelka prodat. Požaduje za tuto polovinu částku, kterou nejsme schopni akceptovat, jelikož se po celou dobu tj. 5 let o tuto nemovitost nestarala a my jsme byli nuceni nemalou částkou přispět na opravy atd. Jaké máme možnosti a práva? Nyní nám začala vyhrožovat , že svou polovinu, pokud…

NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?

Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?

Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY