Spoluvlastnictví nemovitosti
Spoluvlastnictví vzniká nejčastěji po dědictví, kdy se několik příbuzných společně dělí o různé podíly na nemovitosti. Dalším důvodem vzniku spoluvlastnictví je situace po rozvodu, když se ze společného jmění manželů (SJM) stane podílové spoluvlastnictví (většinou každý z manželů získá spoluvlastnický podíl o velikosti ideální poloviny nemovitosti).
Spoluvlastnictví nemovitosti nejčastěji vzniká po dědictví.
Pokud ze spoluvlastnictví nemovitosti plyne zisk (např. z pronájmu), na tento zisk mají právo všichni vlastníci (podle velikosti svých podílů). Pokud však plynou z vlastnictví nemovitosti jakékoliv výdaje, hradí je též všichni. Nelze opravovat dům bez souhlasu druhého vlastníka či žádat po něm náklady za rekonstrukce, pokud tato nebyla dohodnuta. Výdaje spojené s opravami a nutnou rekonstrukcí domu jsou velmi častým důvodem rozporů. Pokud se spoluvlastnictví ukončí prodejem, zisk se dělí podle výše spoluvlastnických podílů.
Ve spoluvlastnictví proti své vůli nemůže být nikdo nucen setrvávat (viz § 1140 občanského zákoníků). Pokud to je možné, lze část ze spoluvlastnictví oddělit. Spoluvlastníci nechají vypracovat tzv. prohlášení vlastníka, s nímž musí všichni zúčastnění souhlasit. Toto prohlášení musí podat na katastr nemovitostí, kde provede vklad takového návrhu.
Pokud to je technicky možné, lze pomocí prohlášení vlastníka nemovitost rozdělit na 2 samostatné nemovitosti a tím se "vyvázat" ze spoluvlastnictví.
V případě, že nemovitost není možné rozdělit na samostatné části a spolumajitelé se nedokáží shodnout na prodeji, může soud vydat příkaz k prodeji celé nemovitosti (formou veřejné dražby). Druhou možností je, že soud přiřkne nemovitost jedné či více stranám a soud určí částku, kterou musí tato strana vyplatit. Ke kupní ceně musí nabyvatel zaplatil daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny.
Jak prodat nemovitost v roce 2024
- Přečtěte si, jak prodávají nemovitosti skuteční profesionálové
- Nejobsáhlejší návod na prodej nemovitosti bez realitky, ale i pro realitní makléře
Články na blogu ta téma Spoluvlastnictví nemovitosti
Nejnovější dotazy z oblasti: Spoluvlastnictví nemovitosti
kupní smlouva
08.07.2016
Zprostředkovatelská smlouva
28.06.2016
Výměna oken - spoluvlastnictví
26.05.2016
Souhlas s inzercí
15.03.2016
Vypořádání po rozvodu
09.03.2016
Ideální polovina rodinného domu - prodej
21.02.2016
Dobrý den, prosím o radu ve věci spolumajitelství RD. Vlastním ideální polovinu RD. Druhou polovinu vlastní paní žijící trvale v Kanadě a tuto její polovinu obývá její otec. V mojí polovině mám já nájemníka. Vzhledem k tomu,že jsem vdova a splácím hypotéku rozhodla jsem se svojí polovinu prodat. Druhá majitelka nejprve na mojí nabídku ke splečnému prodeji přistoupila, ale po citovém nátlaku svého otce prodej nyní odmítá. Prodej mojí poloviny by vyřešil mé finanční problémy, abych měla na zaplacení hypotéky a úvěru na bydlení (svého domu kde bydlím), musím mít 2…
Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem
20.01.2016
Ideální polovina nemovitosti
16.01.2016
Prodej poloviny nemovitosti
09.01.2016
Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka
08.01.2016
NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?
Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.
Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.
Nenašli jste odpověď?
NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?
Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.
Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.